1993. gada 3.martā Augstākās Padomes pieņemtais likums “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”
Likums definē īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sistēmas pamatprincipus, to veidošanas kārtību un pastāvēšanas nodrošinājumu, pārvaldes, stāvokļa kontroles un uzskaites kārtību, kā arī valsts, starptautisko, reģionālo un privāto interešu savienojamību īpaši aizsargājamo dabas teritoriju izveidošanā, saglabāšanā, uzturēšanā un aizsardzībā.
Likuma 6.pants nosaka, ka “dabas pieminekļi ir atsevišķi, savrupi dabas veidojumi: aizsargājamie koki, dendroloģiskie stādījumi, alejas, ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie dabas pieminekļi un citi dabas retumi, kam ir zinātniska, kultūrvēsturiska, estētiska vai ekoloģiska vērtība”.
Likuma 26. pants par aizsargājamās teritorijas apsaimniekošanas organizēšanu nosaka, ka „nepieciešamo saimniecisko pasākumu veikšanai aizsargājamās teritorijās likumā noteiktajā kārtībā var izveidot biedrības un nodibinājumus. Vietējās pašvaldības var finansēt un veikt savā administratīvajā teritorijā esošo aizsargājamo teritoriju apsaimniekošanu. Biedrības, nodibinājumi un pašvaldības par plānotajiem apsaimniekošanas pasākumiem informē Dabas aizsardzības pārvaldi”.
1997. gada 5.februārī Saeimas pieņemtais “Aizsargjoslu likums”
Likuma mērķis ir noteikt aizsargjoslu veidus un to funkcijas, aizsargjoslu izveidošanas, grozīšanas un likvidēšanas pamatprincipus, aizsargjoslu uzturēšanas un stāvokļa kontroles kārtību un saimnieciskās darbības aprobežojumus aizsargjoslās.
Ministru kabineta pieņemtie noteikumi
2010.gada 16. martā Ministru kabineta pieņemtie noteikumi Nr. 264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējieaizsardzības un izmantošanas noteikumi”
Noteikumi nosaka īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (ĪADT) vispārējo aizsardzības un izmantošanas kārtību, tajā skaitā pieļaujamos un aizliegtos darbību veidus aizsargājamās teritorijās, kā arī aizsargājamo teritoriju apzīmēšanai dabā lietojamās speciālās informatīvās zīmes paraugu un tās izveidošanas un lietošanas kārtību.
PAŠVALDĪBAS SAISTOŠIE NOTEIKUMI
(aktualizēti 27.03.2017., papildināti 23.03.2018.)
PROJEKTĒŠA
BŪVNIECĪBA
KOKU CIRŠANA
KOPŠANA
Rīga
- Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošie noteikumi - http://likumi.lv/
- Rīgas pilsētas vietējas nozīmes aizsargājamo koku uzturēšanas un aizsardzības saistošie noteikumi - http://likumi.lv/
- Rīgā, pieteikums koku ciršanas atļaujas saņemšanai - https://www.eriga.lv/
- Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi
Jūrmala
- Jūrmalas pilsētas apstādījumu apsaimniekošana un aizsardzība - http://likumi.lv/
- Jūrmalā, pieteikums koku ciršanas atļaujas saņemšanai - http://www.jurmala.lv/
- Jūrmalā, pieteikums koku kopšanas atļaujas saņemšanai - http://www.jurmala.lv/
Ogres novads
2012. gada 21. jūnijas Ogres novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr.16/2012 "OGRES NOVADA TERITORIJAS IZMANTOŠANAS UN APBŪVES NOTEIKUMI"
Burtnieku novads
- 2010.gada 17.februāra Burtnieku novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr.4/2010 “Burtnieku novada pašvaldības nolikums”
- 2016. gada 30. jūnija Burtnieku novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 8/2016 „Par koku ciršanu ārpus meža Burtnieku novadā”
Priekules novads
2012. gada 25. maija Priekules novada domes saistošie noteikumi Nr. 7 "Koku ciršanas noteikumi"